Az erőforrások (kaja, játék, stb.) bevédése gyakran jelent problémát a gazdiknak. Találkozhatunk ezzel a problémával mentett és fajtatiszta kutyáknál is, és akár már kölyökkorban is megjelenhet.
Hiszek abban, hogy minél jobban értjük a kutya viselkedését, annál hatékonyabban tudunk neki segíteni. Ezért ebben a bejegyzésben a következőket nézzük meg:
- Mit jelent az erőforrások bevédése? Mik ezek az erőforrások?
- Hogyan néz ez ki?
- Mi váltja ki?
- Milyen tényezőkön múlik az, hogy mit tudunk vele kezdeni?
- Hogyan előzhetjük meg?
Egy következő bejegyzésben arról is van szó, hogy mit tehetünk akkor, ha már fennáll a probléma.
Mit jelent az erőforrások bevédése?
Az erőforrás bevédésének nevezzük azt, ha a kutya elkerülő, fenyegető vagy agresszív magatartást tanúsít egy ember vagy egy másik állat jelenlétében azért, hogy megőrizze az élelem vagy más dolgok feletti kontrollját. (Jacquelin et al. 2018)
Az erőforrások bevédése egy természetes viselkedés. Sajnos elterjedt az a tévhit, hogy a kutyák csak úgy odaadják az erőforrást a “domináns” egyénnek. Ez a tévhit veszélyes és egyben káros is.
Képzeld el, hogy éppen ebédelsz, és valaki odajön hozzád és elveszi a tányérodat. Gondolom, vagy agresszívan fogsz reagálni, vagy nem reagálsz rá, de attól még nagyon rosszul fogod érezni magadat, és ezeket a rossz érzéseket összekapcsolod ezzel az emberrel. Ebben az esetben nem gondolnánk azt, hogy helytelen volt a reakciód, vagy hogy te “gonosz” vagy. Végül is valaki ellopta az ebédedet!
Az, hogy megjelenik-e az erőforrások bevédése egy kutyánál, több tényezőtől függ:
- a genetikai háttere
- a személyisége
- tapasztalatai
- az adott helyzet
Mi számíthat erőforrásnak? Bármi! De főleg ezekkel szokott gond lenni:
- kaja (kapott vagy talált élelem)
- tárgyak
- helyszínek
- emberek
Hogyan néz ki az erőforrások bevédése?
Általában csak akkor szoktuk felismerni az erőforrások bevédését, amikor a kutya már morog, vagy amikor már harapott is. De több viselkedés is van, ami bevédésre utal. Amikor valaki (egy ember vagy egy másik kutya) közelít hozzá, a kutya:
- elkezdi gyorsabban enni a kaját
- elviszi a tárgyat
- saját testével védi a dolgot
- fenyegető magatartást tanúsít
A kutya testbeszédéből felismerhetjük, ha nem érzi magát jól olyankor, amikor van nála valami és valaki megközelíti őt. Fontos, hogy mindig több jelre figyeljünk egyszerre, és a kontextust is vegyük figyelembe. Az erőforrás bevédésére a következő jelek utalhatnak:
- merev test
- stresszjeleket mutat (pl. kitágult pupillák, bohócarc)
- kemény tekintet, fixálás
- felhúzza az ajkát, láthatóak a fogai
- felhúzott fülek
- a farkát behúzza, vagy mereven, a teste vonalában tartja
- feláll a szőre
- morog vagy vicsorog
- odakap
- harap
Mi váltja ki?
A bevédés nagyon gyakran emberi hibák miatt kezdődik. Sajnos sok káros tanács található az interneten, mint például az, hogy bele kell nyúlni a kutya táljába vagy elvenni tőle a játékokat, mert a kutyának “meg kell tanulnia, hogy ki a főnök”.
Előfordul az is, hogy a tenyésztő egy tálból eteti az egész almot és a kölyökkutyák a kezdetektől fogva frusztrációval, stresszel kötik össze az etetést. Ilyenkor, ha a kutya alapból nem nyugodt evés közben, könnyebben előfordulhat, hogy bevédi az élelmet.
Nem túl meglepő módon a menhelyi kutyák is gyakran bevédenek dolgokat. Viszont azt is nagyon szépen mutatják, hogy mennyire fontos a környezet, az állatjólét és az erőforrások elérhetősége: egy kutatás kimutatta, hogy a menhelyi kutyák többsége egyáltalán nem védi be az erőforrásokat, miután örökbefogadják (Gibbons, Weiss & Slater 2012).
Milyen tényezőkön múlik az, hogy mit tudunk vele kezdeni?
- az erőforrások hiánya – minél ritkább valamelyik erőforrás (pl. a kaja vagy a gazdi figyelme), annál értékesebb lesz, és annál több motivációja van a kutyának arra, hogy bevédje
- kiszámíthatóság – kiszámítható-e, hogy milyen forrásokat, milyen helyzetekben fog bevédeni a kutya?
- betegségek – a fizikai stressz mindig negatívan befolyásolja a viselkedést
- stressz és frusztráció – ha egy kutyának sok stresszel kell megküzdenie nap mint nap, kevesebb türelme marad az erőforrásokkal kapcsolatban
- konfliktus a gazdával – amikor alacsony a bizalom és sok a konfliktus a kapcsolatban, a kutya arra számíthat, hogy rossz dolgok fognak történni, amikor megközelíti őt a gazda
Előzd meg az erőforrások bevédését
A jó hír az, hogy ez a problémás viselkedés sok esetben könnyen megelőzhető. Főleg akkor, ha a kutyánknál még nem tapasztaltuk korábban.
Összegyűjtöttem nektek pár tanácsot:
- tanítsd meg a kutyádnak azt, hogy valami nagyon jó fog történni akkor, ha megközelíted evés közben (pl. néha, amikor eszik, szó nélkül tegyél le egy szuper izgalmas falatot egy olyan távolságban tőle, ami még nem stresszeli)
- gyakoroljátok a játék, tárgy cseréjét – érje meg neki elereszteni a játékot
- figyelj arra, hogy amikor egy másik kutya közelít, ne legyél túl közel a kutyádhoz (ne akarjon téged bevédeni)
- tölts vele elég időt, kapjon elég figyelmet
- ha több kutyád van, figyelj arra, hogy mindenki biztonságban érezze magát etetéskor (néha ez azt jelenti, hogy külön kell etetni őket)
- senki ne nyúljon a táljához akkor, amikor eszik
Alapvetően azt szeretnénk elérni, hogy a kutya egy csomó jó élménnyel kösse össze azt, amikor megközelítjük. Ha ez sikerül, akkor jó dolgokra fog számítani tőlünk akkor is, ha éppen egy erőforrás van nála.
Ha érdekel a téma, ajánlom a “Mine! A practical guide to resource guarding” című könyvet Jean Donaldsontól.