Bevezetés
Lehet, hogy még sosem gondolkoztál el a pórázokon, de hidd el, nagyon nem egyformák. Ez a bejegyzés segít kiválasztanod a számodra és a kutyád számára legmegfelelőbb pórázt az alapján, miket szoktatok csinálni és mire van szükségetek.
Hosszúság szerint a leggyakoribb fajták a következők:
-
- rövid pórázok (1,5 méter alatt)
- normál pórázok (1,5 és 3 méter között)
- flexi pórázok (általában 5 méteresek)
- hosszú pórázok (5 méter és annál hosszabbak)
Főbb fajták
Akkora a választék pórázokból, hogy tényleg mindenki megtalálhatja a kedvencét. A hosszúságon túl a következőkre figyelj:
-
- anyag: biothane, nylon, bőr
- sima kialakítás: ha az a terved, hogy séta közben a kutyád maga után húzza a földön a pórázt, akkor gyűrűk és egyéb kiálló dolgok nélküli pórázt válassz, nehogy beakadjon valamibe
- állíthatóság: a legtöbb 2-3 méteres póráz állítható hosszúságú, ami tökéletes választás a városban sétáláshoz
- fogantyú: ha a kutya maga után húzza a pórázt akkor fogantyú sem kell. Viszont ha a kutyád reaktív1, akkor mindenképp szükséged lesz egy fogantyúra, amit jó erősen meg tudsz markolni.
- hogyan reagál a vízre: a biothane pórázok nem szívják meg magukat vízzel és nagyon könnyű őket tisztítani is, de cserébe rettentően csúszósak lesznek. A bőr- és nylon pórázokat könnyű megtartani vizesen is, de nehezebbek lesznek. A bőrpórázoknak rosszat tesz, ha túl sok víz éri őket.
Válassz megfelelő hosszúságot
Rövid pórázok (1,5 méter alatt): általában nem megfelelő
A rövid póráz jól működhet otthon, ha némi extra biztonságra van szükséged kiképzés közben – pl. ha a kutyád még nem szobatiszta, és folyamatosan szemmel kell tartanod.
Normál pórázok (1,5 és 3 méter között): remek választás a városban
Ha városban élsz, és sokat tömegközlekedsz a kutyáddal, akkor jó választás egy állítható hosszúságú, 2-3 méteres póráz. Ez elég szabadságot ad neki a szaglászáshoz, és ahhoz, hogy kényelmesen elférjetek egymás mellett az utcán. Le is rövidítheted 1-1,5 méterre, ha sokan vannak az utcán, vagy buszra szálltok. Csak ne felejtsd el megtanítani arra, hogy közelebb kell jöjjön hozzád, ha rövidebbre veszed a pórázt.
Ha már kint vagytok egy parkban, akkor érdemes lehet lecserélni egy 5 méteres vagy hosszabb pórázra (vagy megtanítani arra, hogy megbízhatóan visszajöjjön, ha hívod).
Hosszú pórázok (jellemzően 5 és 15 méter között): jó a kiképzéshez és a sétához
A hosszú pórázok igazán hasznosak akkor, ha szeretnéd, hogy szabadon tudjon mozogni a kutyád, de nem akarod elengedni:
-
- sétákon (ha nem tudod póráz nélkül sétáltatni)
- szimatmunkához/mantrailinghez (személykeresés)
- kiképzés közben
- a vadállatok párzási időszakában
- ha tüzel a kutyád
Flexi pórázok: nem igazán éri meg
Először is tisztázzuk, hogy a különböző eszközök elméletileg nem önmagukban jók vagy rosszak, hanem az számít, hogy hogyan használjuk őket. De amikor a flexikről van szó, a legtöbb esetben túl sok munkát kellene belefektetni abba, hogy megtanuld a helyes használatát, és ez egyszerűen nem éri meg.
Kezdjük a hátrányokkal:
-
- a fogantyú elég nehéz, és ha leesik, sok kutyát megijeszt a hangja – ugyanez igaz arra a hangra is, amit a póráz rögzítésekor/kiengedésekor ad ki
- könnyen abba a hitbe ringat, hogy nem kell figyelned a kutyádra, és ezért nehezebb időben felismerni és megakadályozni a problémás helyzeteket
- nem tudod két kézzel fogni, ami veszélyes lehet, ha nagy kutyád van
- a többi kutyás sosem tudja, milyen hosszú a pórázod, és így nehezebb elkerülni a találkozást
Néha viszont igenis jó választás lehet. Az egyik előnye, hogy nem kell két kéz a használatához (egy hosszú pórázzal ellentétben), ami fogyatékossággal élőknek hasznos lehet.
Ha úgy döntesz, hogy flexit használsz, kérlek, figyelj a következőkre:
-
- ha a kutyád kihasználja a teljes hosszát, mindig hámmal együtt használd (5 méteren már nagyon fel tud gyorsulni!)
- mielőtt élesben használod, tanuld meg, hogyan lehet rögzíteni és kiengedni
- ha lelkesedsz a kiképzésért: kondicionáld a kutyád arra, hogy a flexi által kiadott klikk hangot figyelemfelhívásként értelmezze, így nem fogod rángatni a kutyát és nem is ijed meg
- dolgozzatok a behíváson, hogy ne a flexit behúzva kelljen “visszapecáznod” a kutyádat
Egy megjegyzés a retriever pórázokról
A retriever pórázok, más néven moxon pórázok nem kedvtelésből tartott állatoknak valók. Ezeket vadászok használják, akiknek gyakran kell hirtelen levenniük a pórázt a kutyáról, hogy az aztán ne akadjon be a bokorba és ne sérüljön meg. Ráadásul, ha jobban megnézed, ezek igazából fojtónyakörvek.
Ha hasznosnak találtad a bejegyzést, kövesd a Kutyaegyetemet a Facebookon!
nézd meg a többi bejegyzést is
Hogyan válaszd ki a megfelelő nyakörvet
Hogyan válaszd ki a tökéletes hámot
Hogyan válaszd ki a tökéletes szájkosarat
Hogyan tudom megállapítani, hogy egy felszerelés averzív?
Ezeket a bejegyzéseket a Donau Dogs-al együttműködve írtuk.