Nagy bajt okozhat az, ha a gyerekek nem ismerik a kutya testbeszédét. Ha a gyerek azt hiszi a vicsorító kutyáról, hogy mosolyog, annak könnyen harapás lehet a vége.
Egy tanulságos kísérletet végzett erről egy német kutyakiképző, Aurea Verebes, aki különösen sokat foglalkozik a gyerek-kutya kapcsolatokkal és a harapás megelőzésével. Megmutatta ezt a 3 képet 103 gyereknek és megkérdezte, hogy szerintük hogy érzi magát a kutya. A gyerekek szinte kivétel nélkül rosszul értelmezték a kutya testbeszédét.
Szerencsére sem neked, sem a gyerekednek nem kell szakértőnek lennie ahhoz, hogy felismerjétek a kutya testbeszédét. Van pár alapvető jel, ami még egy kisgyereknek is érthető. A következő tanácsok általánosak – csak te tudod, mennyire fejlett a gyereked felfogóképessége, és mit érdemes tanítani neki az adott életkorban.
Általános tanácsok:
- Figyeld meg minél több testrészét – csak te ismered a kutyádat és te tudod eldönteni, mennyire fontos egy adott jel. Pl. az agarak alacsonyabban tartják a farkukat, mint más kutyák, ezért az alacsony faroktartás náluk nem feltétlenül utal szorongásra.
- Vedd figyelembe a konkrét helyzetet. Pl. ha futás után liheg a kutya, akkor valószínűleg le akarja hűteni magát, de ha otthon vagytok és nem csinált semmit, akkor valószínűleg más oka van.
- A kutya teste feléd fordul, vagy inkább tőled elfele?
- Ha abbahagyod a simogatását, kéri, hogy folytasd? (pl. megbök?)
- A kutya teste laza vagy merev? Pl. csak a farka csóvál, vagy az egész hátsó része is együtt mozog vele?
Az alapvető testtartások
Az alábbi képeken láthatod a semleges, a védekező-fenyegető és a támadó-fenyegető testtartást. A fenyegetést kísérheti ugatás, morgás vagy vicsorítás is. Élőben a testbeszéd ritkán ennyire “tiszta”, sokszor a különböző jelek keveréke, ami arra utal, hogy a kutyádban is többféle érzelem kavarog1. Avatkozz közbe, mielőtt a helyzet elfajul, tehát mielőtt a kutyád testbeszéde bármelyik fenyegető irányba eltolódik.
- Ha már próbáltál valaha egy falattal odacsábítani egy kutyát valahova, ahova nem szeretett volna menni, akkor érted, miről beszélek – a kutya egy része szeretné a falatot, de a másik része fél ettől a helytől, ezért pl. a fülei feléd és a falat felé fordulnak, a kutya szaglászik, a teste első fele előre néz, ugyanakkor a hátsó felét és a farkát leengedi.