Végre itt a nyár. Lehet, hogy ez nekünk divatos nyári ruhákat és szabadtéri fröccsözést jelent, de a kutyáink valószínűleg kevésbé boldogok tőle. Egyrészt, mert ők csak a tappancsukon keresztül izzadnak, és a testhőmérsékletüket leginkább lihegéssel tudják szabályozni. Másrészt pedig – a közhiedelemmel ellentétben – a kutyák is le tudnak égni, főleg a rövidszőrűek. Ha rövidfejű (pl. bulldog, boxer, mopsz, Cavalier King Charles spániel) kutyád van, különösen figyelj rá, mert ők a legjobb körülmények között is csak nehezen kapnak levegőt.
Pont úgy, mint mi, a kutyák is kiszáradhatnak, túlhevülhetnek, vagy akár hőgutát is kaphatnak. A nagyon motivált kutyáknál előfordulhat, hogy akkor sem hagyják abba, amit csinálnak (pl. labdázás), ha ez nem tesz jót nekik, úgyhogy rendkívül fontos figyelnünk a jelekre. Egy kiszáradt kutyának száraz lehet a szája, a fogínye és az orra, beeshet a szeme. A túlhevülés tünete lehet a komoly lihegés és nyáladzás, szédülés, összeesés, megzavarodás, megemelkedett hőmérséklet, hányás és hasmenés.
Két egyszerű módon is ellenőrizheted, hogy kiszáradt-e a kutyád:
- Finoman feszíts ki a bőrét egy helyen, és engedd el. Rögtön vissza kell ugrania a helyére. Ha nem elég rugalmas, akkor valami nem stimmel.
- Nyomd meg finoman egy ujjal az ínyét, majd vedd el az ujjad. A nyomás helye fehér lesz, de pár másodpercen vissza kell nyerje az eredeti színét. Ha ennél tovább marad fehér, az rossz jel.
Ha úgy tűnik, hogy a kutyád kiszáradt vagy túlhevült, azonnal beszélj egy állatorvossal!
MIT TEGYÉL?
- Legyen mindig elég friss vize (nem csak nyáron!).
- Figyelj oda, hogy eleget igyon. Ha szerinted nem iszik eleget, összekeverheted a kajáját vízzel vagy a vizét erőlevessel.
- Mindig legyen lehetősége az árnyékban pihenni.
- Sétálj minél korábban, mielőtt meleg lesz.
- Csak olyan helyen sétálj, ahol elég árnyék van.
- Ha elmentek a melegben kirándulni, vízhez (pl. patak, tó) közeli útvonalat válassz, hogy a kutyád lehűthesse magát.
- Vigyél magaddal vizet a sétákra és gyakran kínáld meg vele.
- Figyelj rá, hogy a szájkosara úgy legyen beállítva, hogy a kutyád liheghessen!
- Ha bizonytalan vagy, ellenőrizd a kezeddel az aszfalt hőmérsékletét mielőtt elindultok.
- Fésüld rendszeresen a kutyádat – minél kevésbé gubancos és koszos a szőrük, annál jobban tudják szabályozni a testhőmérsékletüket.
- Rendszeresen adj neki gyógyszert az élősködők ellen: védekezni kell a bolhák és kullancsok ellen, de a szívférgesség ellen is, amit a szúnyogok terjesztenek. Természetesen először erről konzultálj az állatorvossal.
MIT NE TEGYÉL?
- Ne hagyd a kutyádat a kocsiban (néhány percre sem, akár 10 perc alatt is felhevülhet az autó belseje 40 fokra).
- Ne sétáljatok dél körül.
- Ne sétáljatok a napon.
- Ne kényszerítsd a kutyádat arra, hogy többet fusson, mint amennyit szeretne.
- Ne kényszerítsd a kutyádat arra, hogy a forró aszfalton sétáljon!
- Nem feltétlenül jó ötlet lenyírni őket – a kutyák szőre másképp működik, mint a hajunk. Egyrészt egyes szőrtípusok sose nőnek vissza ugyanúgy, ha egyszer lenyírjuk őket. Másrészt ha lenyírod a szőrüket, igazából még kevésbé fogják tudni szabályozni a testhőmérsékletüket.
EXTRA TIPPEK
- A kutyák is hasznát vehetik egy kerti gyerekmedencének.
- Vehetsz nekik egy hűsítő matracot (utazáshoz különösen hasznos), de egy nedves törülköző vagy egy jégzsák is segíthet.
- Kínálj nekik jégkockát (vagy fagyasztott levest!) és más fagyasztott finomságokat is (pl. földimogyoróvajat, joghurtot, gyümölcsöt…)